Søknad om stipend og lån frå Statens Lånekasse
Lærlingar utan ungdomsrett,?og som har gyldig lærekontrakt kan allereide no, søkje om lån og stipend for opplæringsåret 2012 - 2013.
Lærlingar med ungdomsrett kan søkje om bortebuarstipend etc., tidlegast 18. mai 2012.
Det kan hende at du er usikker på om du framleis har ungdomsrett eller om denne er brukt opp. Dette kan du få svar på ved å sende e-post til:
terje.aarland@post.hfk.no
Alle lærlingar kan søkje om stipend for opplæringsåret heilt fram til 30. juni. Dei som teiknar lærekontrakt våren 2012, men som ikkje får godkjent lærekontrakt før etter 30. juni, kan likevel søkje om stipend for våren når lærekontrakten er godkjent.
Dersom du ikkje har pinkoden som du treng for søknaden, må du ta kontakt med brukarservice for MinId tlf. 800 30 300
Dersom spørsmål, ta kontakt med Statens Lånekasse på telefon 22 700 300. Dei kan finne det aller meste av info ved å gå inn på www.lanekassen.no
Lærlinger uten ungdomsrett kan søke om stipend og lån for ovannemnde periode allerede, mens lærlingar med ungdomsrett må vente til omkring 15. juni før dei kan søkje.
Det som er viktig å merke seg er regelen for inntektsgrensene for lærlingar utan ungdomsrett.
Kapittel 29 Behovsprøving av utdanningsstipend (gjeld bare lærlingar utan ungdomsrett)
Brosjyre for lærlinger med ungdomsrett
Brosjyre for lærlinger lærlinger uten ungdomsrett:
Støtte til søker i høyere utdanning
Uten ungdomsrett
Når du du får barn under utdanningen
Hvis du blir syk under utdanningen
http://www.lanekassen.no/Global/BrosjyrerNyhetsbrev/BrosjyrerBokmal/Hvis%20du%20blir%20syk.pdf